Zadania i obowiązki świadkowej

9 września 2016

Zadania świadkowej

Rola świadkowej to zaszczyt będący wyrazem zaufania i sympatii Pary Młodej, wielka przyjemność, ale też i liczne obowiązki. Świadkowa jest powiernicą Panny Młodej, jej prawą ręką, wsparciem w przygotowaniach, głosem rozsądku i opanowania w chwilach emocji. Musi być dobrze zorganizowana i dbać wspólnie ze świadkiem o kwestie, które w czasie ślubu i wesela nie powinny zaprzątać głowy Parze Młodej.

Obowiązki świadkowej / starszej druhny:

 1. Pomoc w przygotowaniach – np. wybór sukni ślubnej i dodatków, miejsca ceremonii, motywu, kwiatów oraz innych elementów zgodnie z prośbą Narzeczonych i możliwościami świadkowej.
 2. Organizacja wieczoru panieńskiego.
 3. Wybór własnego stroju i dodatków, który powinien być skonsultowany z Panną Młodą i który nie powinien jej przyćmiewać podczas uroczystości.
 4. Pokrycie kosztów swojego stroju, noclegu, transportu, o ile Para Młoda nie zaoferuje wzięcia na siebie tych wydatków. Zamówienie bukietu należy do Pary Młodej.
 5. W Dniu Ślubu – pomoc w ubieraniu, koordynowanie wizyt u wizażystki, fryzjerki, przyjazdu fotografa, zadbanie o to, by przyszła Małżonka zjadła śniadanie i była zrelaksowana. Oczywiście na tyle, na ile to możliwe tego dnia 🙂
 6. Przygotowanie i zabranie podręcznej kosmetyczki z przyborami: igła i nitka, plastry opatrunkowe, puder, itd.
 7. Nadzorowanie pozostałych druhen, o ile są wyznaczone.
 8. Zajęcie odpowiedniego miejsca podczas ceremonii i podpisanie dokumentów w odpowiednim czasie – świadkowa musi mieć ze sobą dowód osobisty!
 9. Podczas ślubu – przytrzymanie bukietu Panny Młodej podczas składania przysięgi i nakładania obrączek, układanie welonu, poprawianie trenu i sukni w razie potrzeby.
 10. Odbieranie kwiatów i prezentów podczas składania życzeń. Odkładanie ich w ustalonym wcześniej miejscu.
 11. Częstowanie gości słodkościami, jeżeli został uzgodniony taki punkt programu.
 12. Dopilnowanie, żeby każdy z gości znalazł swoje miejsce przy stole.
 13. Reagowanie na niespodziewane sytuacje i rozwiązywanie problemów wspólnie ze świadkiem, o ile to możliwe bez włączania w to Pary Młodej.
 14. Zabawianie gości i udział w zabawach weselnych.
 15. Pomoc Pannie Młodej w toalecie.
 16. Dbanie o to, żeby młoda Małżonka nie była głodna, poświęcała uwagę wszystkim gościom, pozowała do zdjęć, była obecna razem z Małżonkiem na Sali podczas krojenia tortu i innych wydarzeń.
 17. Poprawianie fryzury i makijażu Panny Młodej, poprawki krawieckie w razie konieczności.
 18. Pomoc gościom i odpowiadanie na ich pytania.
 19. Wspieranie zestresowanej Panny Młodej, opanowanie i dobry humor.

 

Zadań jest sporo i pewnie można jeszcze dodać kilka do tej listy, ale wszystkie sprowadzają się do najważniejszej kwestii – wsparcie dla Panny Młodej, by Dzień Ślubu był dla niej jak najmniej stresujący i wiązał się z pozytywnymi emocjami.

Szczegóły wpisu:

Tagi

, ,

Data

9 września 2016

Autor

Agentka weselna