Własna przysięga ślubna

6 listopada 2017

Własne elementy podczas ślubu kościelnego

Czy ślub w kościele może być inny niż wszystkie?

Może i na pewno będzie, już choćby dlatego, że Para Młoda jest wyjątkowa i niepowtarzalna 🙂 Jest też kilka elementów, na które narzeczeni mają wpływ, dzięki czemu ślub może mieć indywidualny, osobisty charakter. Należy tylko pamiętać, że wszystkie zmiany i odstępstwa od standardowej formuły muszą być uzgodnione z proboszczem parafii w której odbędzie się ślub.

 1. Miejsce ceremonii – zaślubiny mogą odbyć się w dowolnym kościele lub kaplicy, niekoniecznie w parafii narzeczonych. Od niedawna możliwy jest też ślub w plenerze, choć pod szczególnymi warunkami i uzyskanie na to zgody wymaga od przyszłych nowożeńców dużo determinacji.
 2. Dekoracja kościoła – w kolorach przewodnich wesela, z odniesieniem do stylu i motywu Dnia Ślubu.
 3. Celebrans, czyli ksiądz prowadzący uroczystość – jeśli narzeczeni nie mają znajomego księdza, którego obecność byłaby dla nich ważna i symboliczna, to warto wcześniej poznać kapłana, który zostanie “przydzielony” do poprowadzenia ceremonii zaślubin.
 4. Wejście do kościoła – spotyka się zwykle takie rozwiązania:
 • Narzeczeni czekają przy drzwiach kościoła, wychodzi do nich ksiądz, potem razem idą w orszaku do ołtarza,
 • Pani Młoda jest prowadzona do ołtarza przez ojca lub osobę dla niej ważną, gdzie czeka na nią przyszły małżonek ze świadkami,
 • W orszaku ślubnym idą dzieci, które niosą obrączki lub sypią kwiaty.
 1. Oprawa muzyczna: narzeczeni mogą wybrać pieśni i utwory, które podkreślają charakter ceremonii i są miłymi dla ucha kompozycjami. Może je wykonać miejscowy organista, ale też wynajęty zespół muzyczny, np. kwartet smyczkowy, chór czy solista.
 2. Teksty liturgiczne – lektorem może być ktoś z gości lub Para Młoda. Nie są to jakiekolwiek czytania, ale zgodne z okazją i ewentualnie okresem świątecznym (np. Wielkanoc). Do uzgodnienia jest więc treść:
 • pierwszego i drugiego czytania
 • Ewangelii
 • psalmu
 • modlitwy wiernych
 1. Przysięga małżeńska – po wypowiedzeniu standardowej przysięgi Para Młoda może wygłosić własny tekst.
 2. Podawanie obrączek – na ozdobnej poduszce niesionej przez dziecko z orszaku ślubnego.
 3. Przyniesienie darów – podobnie jak przy czytaniach, w przyniesienie darów do ołtarza może być zaangażowany ktoś z gości lub nawet Para Młoda.
 4. Znak pokoju – wzruszający i wymowny jest gest podania przez Młodych ręki rodzicom i najbliższym im osobom. Trzeba tylko uzgodnić wcześniej kto gdzie ma siedzieć (im bliżej, tym lepiej), żeby uniknąć zamieszania z przemieszczaniem się między ławkami.
 5. Wyjście z kościoła – wiele zalet ma opcja kiedy goście czekają przed kościołem na nowożeńców: to miłe dla Pary Młodej, gdy wychodzą z kościoła witani przez bliskich i znajomych, obsypywani (ewentualnie) ryżem i płatkami kwiatów. Takie scena wyjścia wygląda również pięknie na zdjęciach. A potem wypuszczanie gołębi, motyli, bańki mydlane, anioły na szczudłach – wszystko jest rzeczą przyjętej konwencji i gustu.

Szczegóły wpisu:

Tagi

, , , , , ,

Data

6 listopada 2017

Autor

Agentka weselna