26 czerwca 2017

Czy jesteś wymarzonym gościem weselnym?

Powiedzmy sobie szczerze – wesele jest organizowane głównie z myślą o gościach, żeby czuli się komfortowo, wygodnie, by wprawić ich w miły nastrój, zachwycić i zadowolić. Jest też druga strona medalu: sami goście weselni. Od ich nastawienia i zaangażowania zależy, czy przyjecie będzie udane, a Para Młoda w pełni szczęśliwa.

Jesteś mile widzianym gościem jeżeli:

 1. Trzymasz się terminu RSVP – od liczby osób zależy wiele kwestii związanych z organizacją wesela – usadzenie gości, liczba prezentów dla nich, ilość jedzenia, itd. Uzgodnienie tych rzeczy jest łatwiejsze, gdy znana jest ostateczna lista gości i nie zmienia się ona znacząco tuż przed samym Dniem Ślubu.
 2. Nie zabierasz na wesele dodatkowych osób bez uprzedzenia i zgody Pary Młodej – np. kuzynka potwierdziła, że przyjdzie bez osoby towarzyszącej, a na weselu pojawia się z nowym chłopakiem. To samo dotyczy zabierania dzieci – szczególnie, jeżeli to będzie wesele z założenia tylko dla dorosłych (kontrowersyjny temat na oddzielny tekst).
 3. Nie spóźniasz się na ceremonię – to ślub jest najważniejszym punktem dnia i dla Pary Młodej istotny jest fakt, żeby w tym szczególnym momencie otaczali ją bliscy i przyjaciele.
 4. Wyciszasz/wyłączasz telefon – nie wymaga komentarza.
 5. Składasz życzenia Nowożeńcom i gratulujesz ich rodzicom – jeżeli nie jesteś wielkim oratorem i nie wiesz co powiedzieć, wystarczy „Dużo szczęścia na nowej drodze życia”. Treści Para Młoda i tak zapewne nie zapamięta przy dużej ilości gości i życzeń, ale Twoje zaangażowanie i miłe słowa wiele dla nich znaczą.
 6. Nie publikujesz kontrowersyjnych zdjęć z wesela na portalach społecznościowych – Para Młoda dba o każdy detal ślubu i wesela, chcą żeby było wyjątkowo i dokładanie tak, jak to sobie wymarzyli. Wynajmują profesjonalnego fotografa, który zrobi im piękne zdjęcia i którymi będą mogli pochwalić się światu. Dlatego publikowanie na FB albo Instagramie zdjęć Pani Młodej z rozmazanym makijażem to nie jest dobry zły pomysł.
 7. Stosujesz się do dress code – szczególna okazja wymaga odpowiedniej oprawy. Wyrazem szacunku dla Nowożeńców jest dostosowanie się do weselnego dress code – wygląd gości również tworzy oprawę wesela. Panie białe kreacje powinny zostawić na inną imprezę, tego dnia to Pani Młoda jest najważniejsza i nie należy jej przyćmiewać strojem.
 8. Nie przeszkadzasz fotografowi i kamerzyście – są momenty, których nie da się powtórzyć, atrakcje, które powinny być uwiecznione w odpowiedni sposób, emocje, które uchwyci tylko dobry fotograf. Pozwól mu pracować, stosuj się do wskazówek, a Para Młoda (i Ty) będzie cieszyć się pięknymi zdjęciami.
 9. Nie zmieniasz wyznaczonego miejsca przy stole – usadzenie gości to kolejny trudny temat. Nawet jeżeli nie do końca odpowiadają Ci sąsiedzi przy stole, to uciekanie od nich do innego stolika jest wielkim nietaktem.
 10. Nie narzekasz i nie krytykujesz – malkontenctwo zostaw w domu. Ślub i wesele są po to, żeby dobrze się bawić i wspierać swoją obecnością Parę Młodą. Przy dużej ilości gości nie da się trafić we wszystkie gusta. Miej wyrozumiałość i skup się na najważniejszym: szczęściu i radości Pary Młodej.
 11. Nie upijasz się – wirowanie na parkiecie z wypuszczoną koszulą albo przysypianie przy stole to jeszcze pół biedy. Gorzej, gdy alkohol wyzwala w gościu agresję lub naturę Don Juana. Taki osobnik może skutecznie zepsuć miłą atmosferę przyjęcia. Moim zdaniem uzasadnione jest dyplomatyczne, acz skuteczne usunięcie takiego gościa z wesela.
 12. Wpisujesz się do księgi gości – to pamiątka dla Pary Młodej na całe życie, jeżeli taką mają koncepcję, to miło jest się do niej zastosować. Tu podobnie jak z życzeniami: jeżeli nie masz pomysłu co napisać, wystarczy jedno miłe zdanie z podpisem. Mój sprawdzony patent: przygotowanie sobie tekstu w domu i przepisanie go do księgi na weselu. Coraz częściej księgi gości mają postać obrazu, na którym wystarczy napisać swoje imię.
 13. Nie osaczasz Pary Młodej – nie obrażaj się, jeżeli mieliście okazję porozmawiać ze sobą tylko kilka minut. Para Młoda musi obdarować swoją uwagą wszystkich gości, a do tego w scenariuszu wesela jest sporo punktów, w których Nowożeńcy muszą brać udział.
 14. Zabierasz prezent od Pary Młodej – upominki są jednakowe dla wszystkich gości, zatem ciężko jest zadowolić wszystkich tym samym prezentem. Cokolwiek by to było, zabierz do domu pokazując tym samym Parze Młodej, że doceniasz ich gest.
 15. Dajesz wcześniej znać o specjalnych wymaganiach (w graniach rozsądku) – specjalna dieta, kłopoty ze zdrowiem, miejsce na drzemkę dla gościa-kierowcy, którego czeka długa podróż powrotna prosto z wesela. Jeżeli tylko okoliczności pozwolą Para Młoda chętnie spełni istotne prośby.
 16. Nie przemawiasz spontanicznie – szczególnie po alkoholu. Mogą paść nieprzemyślane słowa, a żarty okazują się mało zabawne. To dotyczy też atrakcji-niespodzianek. Jeżeli wesele jest organizowane w określonym stylu, np. rustykalnym, to pokaz tańca Bollywood nie będzie dobrym pomysłem.
 17. Stosujesz się do harmonogramu wesela – jeżeli fotograf prosi o wspólne zdjęcie z Parą Młodą, to nie wychodź właśnie teraz na papierosa.
 18. Nie niszczysz, jesteś uczciwy – znam niestety historie o gościach, którzy zabierają „na pamiątkę” różne elementy wyposażenia albo dekoracji.
 19. Stosujesz się do próśb Pary Młodej – np. nie przynoś kwiatów, jeśli proszą o książki lub wino.

Jeżeli trzymasz się powyższych punktów, to gratuluję Parze Młodej, która zaprosi Cię na swoje wesele. Z takimi gośćmi jak Ty ich Wielki Dzień będzie wspaniałym wydarzeniem.

Szczegóły wpisu:

Tagi

, , , ,

Data

26 czerwca 2017

Autor

Agentka weselna