na czym polega ślub humanistyczny/ślub humanistyczny

28 lutego 2018

Co to jest ślub humanistyczny?

Wyobraźcie sobie ślub na statku, na górskim stoku albo na płycie lotniska. Para Młoda składa ułożoną przez siebie przysięgę, a potem wsiadają do samolotu, by skoczyć razem ze spadochronem. Brzmi jak scenariusz amerykańskiego filmu, ale tak może wyglądać ceremonia zaślubin nawet w Polsce.

Dla kogo?

Dla osób, które nie chcą mieć ceremonii w żadnym obrządku religijnym, a ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego wydaje im się zbyt oficjalny i schematyczny. Również dla tych, którzy chcą, by ich ślub odbył się w wyjątkowym, ważnym dla nich miejscu i oprawie, które nie są akceptowane przez kościół i USC.

Ślub humanistyczny a prawo

Ślub humanistyczny nie ma formy prawnej, co oznacza, że jeśli para chce być formalnie mężem i żoną, to musi wziąć ślub również w urzędzie. To raczej wydarzenie, będące symbolem połączenia dwóch osób, tzw. „przejścia”, przypieczętowaniem związku w obecności bliskich pary. Udziela go Mistrz Ceremonii Polskiego Towarzystwa Racjonalistycznego. Istotą ślubu humanistycznego jest humanizm, czyli skupienie na człowieku, emocjach i relacjach międzyludzkich. Pomimo tego, że nie jest to forma usankcjonowana przez prawo, to takie śluby również podlegają pewnym zasadom, np. osoby je zawierające nie mogą pozostawać w innych związkach małżeńskich, być spokrewnieni w linii prostej, muszą być pełnoletnie i w pełni władz umysłowych. Mogą być to natomiast osoby tej samej płci.

Ślub symboliczny

Ta formuła idzie jeszcze dalej niż w przypadku ślubu humanistycznego. Celebransem może być dowolna osoba, np. przyjaciel, członek rodziny lub wynajęty aktor. Przebieg ceremonii zależy od wyobraźni i pragnień pary i nie musi odpowiadać żadnym odgórnym ideom. To bardziej przedstawienie, o dowolnym scenariuszu, w którym każdy element jest dobrany indywidualnie.

Szczegóły wpisu:

Tagi

, ,

Data

28 lutego 2018

Autor

Agentka weselna